top of page

Alışık olmadığımız yeni deneyimler…

Güncelleme tarihi: 29 Mar 2020


Dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan Covid-19 pandemisi, bir yandan sağlığımızı tehdit eder, sosyal hayatımızı olumsuz etkilerken diğer yandan ekonomimize de telafisi zor hasarlar vermektedir. Dünya belki de neredeyse ilk defa ekonomik ve sosyal anlamda durma noktasını yaşamaktadır. İçinde bulunduğumuz günlerde %90-%95 oranlarda düşüş trendini yaşamaya devam ediyoruz.

Her ne kadar daha önce yaşamadığımız bir durum ile karşı karşıya kalmış olsak da benzerlerinden örnek alarak bir yol haritası hazırlamak gerektiğini düşünüyorum. İstatistik biliminde verilerin ne kadar kıymetli olduğunu hepimiz biliyoruz. Visible Hotels olarak mottomuz “Data olmadan rota olmaz.” felsefesidir.

Bu bağlamda 2003 yılı Mart ayında Dünya Sağlık Örgütünün SARS virüsünü açıklamasından sonra APAC ülkelerinde özellikle ilk üç ayda ciddi bir düşüş yaşandığını görmekteyiz. İkinci ayın sonunda taban görülmüş ve stabilizasyon sağlanmıştı. Üçüncü ayın sonunda seyahat kısıtlamasının gevşetildiğinin açıklanmasının ardından yükseliş trendi başlamıştır.

Dünya Turizm Örgütü ise 2020 yılında 2019 verilerine göre %20 ile % 30 oranında bir düşüş beklemektedir. Covid-19 pandemisinin kontrol altına alınmasından sonra biz turizmcileri sosyolojik ve ekonomik sorunlar beklemektedir. Seyahat alışkanlığı ve ihtiyacı olan insanların tereddütlerini ve korkularını yenmeleri, ekonomik anlamda rahat olmaları gerekmektedir. Tüm bu olasılıklar lehimize gelişirse, sonrasında şehrimizde bulunan her biri boş durumda ve/veya yeniden faaliyete geçecek olan tüm tesisler, eşit oranda ve agresif bir şekilde pastadan payını almak isteyecektir. Cılız bir şekilde başlayacak talep ve mevcut arzın nasıl bir fiyat dengesi doğuracağını ise geçmiş kriz dönemleri STR raporlarını göz önünde bulundurup tahmini senaryolar oluşturarak değerlendirmek olasılıklar dahilindedir.

Visible Hotels olarak danışmanlığını yaptığımız tesisler için yaşadığımız durağan süreçte Covid-19 pandemisinin kontrol altına alınıp seyahat kısıtlamalarının gevşetileceği günleri avantaja çevirecek hiperaktif bir yapı oluşturarak talebe odaklanıyor, alternatif senaryoları da göz önünde bulundurarak alışılmışın dışında tedbirleri hiç zaman kaybetmeden hayata geçirerek en önde olmayı hedefliyoruz.

Best Regards / Saygılarımla,

Bora YILDIRIM

Managing Director

+90(535)7305388


https://www.linkedin.com/pulse/al%25C4%25B1%25C5%259F%25C4%25B1k-olmad%25C4%25B1%25C4%259F%25C4%25B1m%25C4%25B1z-yeni-deneyimler-bora-yildirim/

7 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page